globe

Kök hücre araştırmaları

Dino-Lite kök hücre araştırmalarına yardımcı olur

Kök hücrelerin elastiklik modülü bu nano girinti gibi çeşitli yollarla belirlenebilir. Bu proseste, sözde bir "sonda", malzeme yüzeyi içine bir baskı yapar. Elastikiyet derinlik ölçümüyle hesaplanabilir. Bu işlem Amsterdamlı şirket Optik 11 tarafından üretilen Piuma Nano İndentör ile oldukça basittir. Geliştirme Müdürü Ir. Niek Rijnveld araştırmaları ve Dino-Lite'ın bu süreçteki rolünü açıklıyor.Quote box stemcell

Kök hücreler

stem cell researchKök hücrelerin potansiyeline dair araştırmalar henüz emekleme aşamasında. Tüm dünyada çok sayıda bilim adamı ve araştırma grubu olanakları araştırıyor. Bir kök hücresi veya bir 'cellula praecursoria' hala başka bir hücre tipi içine değişebilen bir hücredir. Örneğin, kök hücreler, kıkırdak hücreleri, böbrek hücreleri veya akciğer hücrelerine dönüşebilir. Teorik olarak vücudun dışında kalp, kulak veya akciğer oluşumu sağlayan farklılaşma yeteneği, bilim adamlarının büyük ilgisini çekiyor. Ancak, hücreler bir gecede büyümez. "Bu hücreler teknik açıdan bir 'iskele' de denilen temel malzeme üzerine monte edilmelidir," diyor Rijnveld. "İskele esnekliği kısmen nihai kültür malzemesinin elastikiyetini belirler. Bu önemlidir, örneğin bir kulak için kıkırdak üretimi sırasında yumuşak kıkırdak istersiniz, ancak bir diz kıkırdağı üretiminde sert kıkırdak istersiniz. Nitekim, bir dokunun nihai elastikiyetini belirleyen sadece DNA değildir, iskele esnekliği gibi dış faktörler de rol oynamaktadır. Buna ek olarak, aynı zamanda, doku şartlarının uygun olup olmadığını değerlendirmek için, kültürden elde edilen dokunun elastikiyetini bilmek istiyoruz".

Bilim adamları iskele ve kültür malzemelerin esnekliğinin tam olarak ne kadar olduğunu bilmek istiyorlar, ve şimdi on kişiyi istihdam eden genç bir şirket olan Optics 11 ürünü Piuma Nano İndentör ile bunu ölçmek mümkün. Ölçümler ve iskele yapısı Piuma Nano İndentör içine yerleşik olarak yerleştirilen Edge serisi bir Dino-Lite 1.3 megapiksel USB mikroskop ile gözlemlenir.

Işık ile Ölçme
Quote box stemcell 3

stem cell researchElastikiyet ölçümü milimetre düzeyinde değil, nanometre düzeyinde yapılır. Bir nanometre metrenin milyarda biridir. Büyüklüğü hakkında bir fikir edinmek için: bir tırnak dakikada 5-10 nanometre büyür. Gerçek ölçüm cam şerit üzerinde asılı duran bir cam elyaf içinden geçen ışık ile yapılır. Diğer tarafta serbestçe eğilebilmesi için cam şeridi bir tarafa sabitlenir. Cam bükme cam şeridine ışıktan olan mesafe belirlenerek ölçülmektedir. Cam şeridin sonunda incelenmesi için malzemeyi presleyen "sonda" yer alır. Bu tür bir sonda çeşitli malzemelerden üretilmiş olabilir ve genel olarak malzemenin elastikiyetini mümkün olduğunca doğru olarak incelenebilmesi amacıyla damla şeklindedir.

Tüm ölçüm işlemi Dino-Lite Edge 1.3 megapiksel mikroskop ile yukarıdan kaydedilir. Mikroskop örnek ve sondayı gösterir ve ölçümlerin numunenin çeşitli noktalarında nasıl yapıldığını gösterebilir. Elastikiyetteki küçük farklılıklar hücrelerinin gelişimi için önemli sonuçlar doğurabilir. Dino-Lite bu ölçüm işlemini çok açıkça gösterir ve ölçümlerde olası varyasyonları açıklamak için gözlenen ölçümleri destekler. "Bulabildiğimiz en iyi USB mikroskop," diyor Rijnveld. "Birçok dijital mikroskobu denedik, ancak Dino-Lite rekabetçi bir fiyata en iyi mikroskobu sunuyor Yerleşik LED ışık bizim için katma değer kattı ve araştırmacılar Nano İndentöre bağlı bir laptop ekranında izleyebiliyorlar. Ölçümü tamamen kaydedebiliyorlar, ama ayrıca ölçümün sadece bölümlerini kaydetmeyi de seçebilirler. Dino-Lite tüm gereksinimlerimizi karşılıyor ve bu nedenle Dino-Lite sevk edilen her Piuma Nano İndentörün standart bir parçasıdır."