globe

etnografik ve sanat objelerinin
restorasyonu için ideal

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumDino-Lite dijital mikroskoplar arkeolojik ve sanat objelerinin restorasyonu için bir çözüm olabilir. Bu mobil mikroskop kullanışlı bir araçtır çünkü ayrıntıları görünür kılar ve uygulamada esnektir. Tropen Müzesi restoratörleri kısa süre önce bunu deneyimledi. Bu yıl Amsterdam'daki Tropen Müzesi on adet bis direği onardı. Dino-Lites sayesinde, müze ziyaretçileri, konservatörlerin başarılarını ağaç lifi seviyesine kadar gözlemleyebildiler. Dino-Lite ayrıca, milimetre kareye kadar restorasyon için değerli bir araç olduğunu kanıtladı.

Ölüye saygı

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumOn metreye kadar yüksekliğe sahip olan bis direkleri, geçen yüzyılda eski Hollanda Yeni Gine'deki bir Papua halkı olan Asmat tarafından yapılmıştır. Zengin bir şekilde dekore edilmiş hindistan cevizi ağaç direkleri kullanılarak ölüler hala onurlandırılmaktadır. Bis direği, ölen kişinin ruhunun öbür dünyaya yükselmesini sağlamaktadır.

Hassas malzemeler

Tropen Müzesi geçen yüzyıldan bu yana, bu türden on iki direğe sahiptir. Bunlardan on tanesi restore edildi. Son derece dikkatli temizlik en önemli görevdi. Restoratörler direklerin her bir köşesini, bu nesneleri temizlemek için özel olarak seçilen kuru restorasyon süngeri olarak da adlandırılan yumuşak bir fırça kullanarak temizlediler. Orijinal boya katmanlarına zarar vermemek ana amaçtı. Direkler yanmış okra ve yer kabuğu gibi doğal pigmentlerle boyandı. Bunlar hassas malzemelerdir. Ahşabı temizlemek için bir fırça kullandılar. Bu nedenle, ağaca sık sık dokunmak zorunda kalmadılar ve kirler çıkarıldı.

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-Museum

Çok esnek

Hassas çalışma gerekliydi. İnsan gözü, bu ince nüansları uzun süre ayırt edemez. Bir restoratör şunu dile getirdi: “Dino-Lite mikroskobu kullanarak, kir, aşırı boya ve orijinal boya tabakası arasındaki farkı kolayca fark ettik. Bu mikroskobu, yüzeyi temizlemeden önce ve sonra kullandık. Değişiklikleri kolayca fark etmenin tek yolu buydu. Bu alanda Dino-Lite de çok esnekti.” Hızlandırılmış fonksiyonu da kurtarma işlemi sırasında çok kullanışlıdır. Orijinal boya katmanına farklı katmanların nasıl uygulandığını belgelemek için kullanılabilir.

İşi ekranda izleme

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumRestorasyon, müzenin merkez binası olan Lichthal'da gerçekleşti. “Bu sayede ziyaretçiler işimizi kolayca gözlemleyebilir. Ekstra bir boyut eklendi çünkü ziyaretçiler ekranda gördüklerimizin her detayını izleyebilirler” bir müze ziyaretçisinin bu sözleri gösteriyor ki restorasyon sürecine daha yakın olunamaz.

Gelecekteki restorasyonlar

İlk kez, Tropen Müzesi’nin restoratörleri Dino-Lites'in olanaklarıyla tanıştırıldı. Bunları kullanmayı sevdiler, çünkü detayların genişlemesi ve hızlandırılmış fonksiyon restorasyon çalışmasının kalitesine katkıda bulundu. Bu deneyimlerden dolayı müze, Dino-Lites'in gelecekteki restorasyonlarda da kullanılabileceğine karar verdi. Tropen Müzesi’ndeki başarılı restorasyon projesi, Dino-Lite'nin sanat ve diğer müze eşyalarının restoratörleri için önemli bir araç olması gerektiğini gösterdi.

 

 

 

"Dino-Lite çok esnek olduğunu kanıtladı"

 

 

 

"Değişiklikleri kolayca fark etmenin tek yolu buydu"

 

 

 

"Ziyaretçiler işimizi kolayca izleyebilir"