globe

Tkaniny archeologiczne

Mikroskop Dino-Lite niezbędny do pracy w terenie

Coraz więcej naukowców wykonujących badania w terenie nie może obejść się bez mikroskopu cyfrowego Dino-Lite. Jednym z jego pierwszych użytkowników jest Michele Hayeur Smith, antropolog i archeolog z Haffenreffer Museum of Anthropology na Uniwersytecie Browna w Providence w amerykańskim stanie Rhode Island. Michele często podróżuje w celu przeprowadzenia badań w muzeach i na stanowiskach archeologicznych. Obecnie bada tkaniny archeologiczne społeczeństw nordyckich Północnego Atlantyku, np. z Islandii i Grenlandii. „Dino-Lite jest przydatny szczególnie do moich badań terenowych” – potwierdza.

arch textile 1
Michele bada wyroby włókiennicze społeczeństw nordyckich z epoki Wikingów i średniowiecza. Jej badania nie byłyby możliwe bez mikroskopu Dino-Lite. Jak sama przyznaje: „celem moich badań jest zrozumienie roli kobiet w społeczeństwach nordyckich Północnego Atlantyku na podstawie analizy czynności wykonywanych tylko przez kobiety, tj. wyrabiania tkanin. Wiadomo już, że na przykład w średniowiecznej Islandii tkaniny były używane jako forma legalnej waluty, gdy wymieniano ryby i wełnę na towary niedostępne w tamtym regionie. W Grenlandii moja analiza wyrobów tekstylnych wykazała, że kobiety modyfikowały tradycyjne techniki tkackie, dostosowując się do coraz chłodniejszego klimatu XIV wieku”.

Szczegóły
Badania zaprowadziły Michele daleko od domu. Odwiedziła Muzeum Narodowe Muzeum Islandii, Narodowe Muzeum i Archiwa Grenlandii, Muzeum Narodowe Danii, Muzeum Narodowe Szkocji oraz muzeum w Bergenie. arch textile 2W każdym naukowym projekcie badawczym zarówno czas, jak i budżet są kwestiami problematycznymi, więc Michele jest tym bardziej zadowolona z Dino-Lite, biorąc pod uwagę cenę tego mikroskopu cyfrowego, jego zadowalające działanie oraz prostą obsługę. „Analizuję wyroby włókiennicze z wykorzystaniem mikroskopu Dino-Lite oraz bez niego” – wyjaśnia Michele. „Urządzenie umożliwia mi obserwację mikroskopijnych szczegółów wełny, jedwabiu czy płótna. Dzięki niemu mogę zobaczyć, jak przebiegają włókna przędzy, w jaki sposób zostały utkane i czy zawierają zanieczyszczenia pozostawione przez owady. Zwykle umieszczam mikroskop bezpośrednio na fragmencie tkaniny, więc rzadko korzystam ze statywu. Umieszczanie urządzenia bezpośrednio na badanym obiekcie umożliwia maksymalną widoczność i użycie maksymalnego powiększenia, dzięki czemu mogę zbadać najdrobniejsze szczegóły struktury danej tkaniny. Obrazy są zapisywane na moim komputerze w specjalnych folderach z terenów badawczych. W Islandii za pomocą mikroskopu Dino-Lite przeanalizowałam już wyroby włókiennicze z 36 stanowisk. Wszystkie inne informacje są dołączane do arkusza kalkulacyjnego w Excelu, co umożliwia mi znalezienie podobieństw i schematów w sposobie tkanina. Dzięki temu możemy wyciągać wnioski dotyczące handlu tekstyliami, wykorzystania surowców oraz na temat innych ważnych kwestii społecznych”.

Na każdą kieszeń
arch textile 3
Nieduży mikroskop Dino-Lite jest wygodny podczas badań i podróży. „Po prostu pakuję go do bagażu” – mówi Michele. „Czy mam jakieś sugestie dotyczące ulepszeń? Tak. Chciałbym mieć jeden z modeli o większym zakresie powiększania, abym mogła zaobserwować jeszcze więcej szczegółów!”. Entuzjazm Michele już skłonił Narodowe Muzeum Islandii i niektórych jej studentów do zakupu mikroskopu Dino-Lite. „Biorąc pod uwagę możliwości tego urządzenia uważam, że jest ono bardzo przystępne cenowo. Ponadto mikroskop jest poręczny i prosty w użyciu, co jest bardzo ważne, gdy ktoś ma wędrowny charakter pracy tak jak ja. Polecam Dino-Lite każdemu badaczowi, który potrzebuje mikroskopu podczas pracy w terenie”.