globe

Chirurgia drzew/ Sadownictwo

Chirurgia drzew/ Sadownictwo z Dino-Lite

Quote-box-tree-2

Ron Schraven, szef chorób i szkodników drzew BTL Bomendienst, Holandia: "Chirurgia drzew podlega zmianom. Czy ktoś dzisiaj zobaczy piłę lub nóż zagubione w lesie? To oznacza, że są używane nowe, mniej inwazyjne metody i przed operacją wycinki drzew prowadzone są szczegółowe badania. Służba leśna BTL Bomendienst w Apeldoorn, w Holandii specjalizuje się w chorobach drzew. pomocą Dino-Lite prowadzą oni rozpoznanie chorób i robią zdjęcia."

BTL Bomendienst jest jednym z największych specjalistów drzew w Holandii. Firma zatrudnia 30 pracowników i jest podzielona na trzy działy:tree-surgeon-is-taking-a-sample-res Drzewo-doradztwo, Specjaliści d/s opieki i chorób drzew oraz ich szkodników. Ron Schraven jest szefem chorób drzew i ich szkodników w BTL Bomendienst. Do jego codziennych obowiązków w pracy należą warunki zamierania drzew, choroby krwawienia kasztanów i massaria. Są to ważne choroby drzew w Holandii. Schraven mówi: "Takie choroby wpływają na drzewo tak, że drzewo w końcu umrze. To samo w sobie jest stratą, ponieważ drzewo a właściwie wszystkie drzewa definiują krajobraz i produkują tlen poprzez redukcję dwutlenku węgla. Większość drzew znajduje się w przestrzeni publicznej a bezpieczeństwo przestrzeni publicznej jest często kwestią gminy. Chore drzewa mogą runąć lub stanowić zagrożenie ze względu na spadające gałęzie, więc dla wielu gmin możemy określić, jak ważne są drzewa, możemy określić które drzewa mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo i które drzewa potrzebują natychmiastowego leczenia. Ta praca jest niemożliwa bez właściwych badań prowadzonych w tej dziedzinie."

Dokumentacja
Quote-box-tree-1Aby dobrze określić możliwe choroby drzew, Schraven i jego personel przychodzi do lasu z laptopem i mikroskopem Dino-Lite. "Badania są prowadzone w lesie, ponieważ my używamy do badań tylko świeżych próbek. Próbek, które już wyschły, nie można prawidłowo zbadać", powiedział Schraven.dino-lite-picture-bark-beetle-res Próbkę pobraną w formie kawałka drewna można badać na miejscu urządzeniem Dino-Lite. Celem jest wykrycie choroby w najwcześniejszym stadium. Choroba może objawiać się na przykład poprzez zmiany w strukturze drewna lub jego przebarwieniach. Schraven mówi: "Z urządzeniem Dino-Lite podłączonym do laptopa, my analizujemy szybciej i lepiej, bo możemy od razu wyświetlić obraz na laptopie. Możemy zapisać obraz, który stanowi dla nas bardzo ważną funkcję,ponieważ musimy zgłosić nasze wyniki na papierze a taki dokument jest zwykle przedstawiany ludziom, którzy mają mniejszą znajomość chorób drzew. Dodając zdjęcia wykonane urządzeniem Dino-Lite do raportu, możemy pokazać wizualizację i wykazać ten problem. Dino-Lite zapewnia w ten sposób gromadzenie dowodów choroby, która została zidentyfikowana i z tego względu urządzenie Dino-Lite jest teraz stałą częścią naszej standardowej praktyki. Zdecydowaliśmy się na Dino-Lite ze względu na mobilny charakter mikroskopu, wbudowane oświetlenie LED oraz fakt, że można przechowywać obraz w laptopie. To jest niezawodny i niedrogi mikroskop USB, który robi dokładnie to, co jest do zrobienia."

 

tree-surgery   bark-beetle   leaf-damage