globe

ideální k restaurování národopisných
a uměleckých předmětů

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumDigitální mikroskopy Dino-Lite mohou být vhodným řešením k restaurování archeologických a uměleckých předmětů Tento mobilní mikroskop je užitečným nástrojem proto, že umožňuje vidět detaily a je přizpůsobivý při aplikaci. Restaurátoři z Tropenmuseum to nedávno poznali. Letos amsterdamské Tropenmuseum restaurovalo deset sloupků bisj. Díky přístrojům Dino-Lite měli návštěvníci muzea příležitost sledovat úspěšné počínání konzervátorů až po úroveň dřevitých vláken. Dino-Lite se ukázal být hodnotným nástrojem i při jemném restaurování po čtverečních milimetrech.

Úcta k mrtvým

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumSloupy (totemy) bisj vysoké někdy až 10 metrů vyráběl ještě v minulém století papuánský lid Asmat na území bývalé holandské Nové Guiney. I dnes jsou mrtví uctíváni těmito bohatě dekorovanými sloupy z muškátovníkového dřeva. Sloup bisj údajně zaručuje, aby duše zesnulého přešla do života po tomto světě.

Citlivé materiály

Tropenmuseum má dvanáct sloupů tohoto druhu pocházejících z minulého století. Deset jich bylo restaurováno. Nejdůležitějším úkolem bylo krajně opatrné očištění. Restaurátoři očistili každý centimetr sloupů měkkým kartáčkem, jinak zvaným suchá restaurátorská houba, který byl k čištění těchto předmětů speciálně vybrán. Hlavním cílem bylo nepoškodit původní vrstvy barviva. Sloupy jsou natřeny přírodními pigmenty, jako například páleným okrem a mletými lasturami. To jsou citlivé materiály. K čištění dřeva používali kartáček. Proto jim stačilo se dřeva sotva jen dotknout, a nečistoty byly odstraněny.

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-Museum

Velmi přizpůsobivý

Bylo potřeba provádět přesnou práci. Lidské oko nedokáže rozlišovat takto jemné podrobnosti příliš dlouhou dobu. Jeden restaurátor řekl: „Pomocí mikroskopu Dino-Lite jsme snadno poznávali rozdíl mezi znečištěním, přelakováním a vrstvou původního laku. Mikroskop jsme používali před čištěním povrchu i po něm. Byl to jediný způsob, jak snadno zaznamenat změny. Také v této oblasti byl Dino-Lite velmi přizpůsobivý.“ V rámci procesu obnovení přišla velmi vhod i funkce časové prodlevy. Bylo ji možno použít ke zdokumentování toho, jak byly různé vrstvy naneseny na původní vrstvu barvy.

Zobrazení práce na obrazovce

Dino-Lite-in-use-during-restoration-at-the-Tropical-MuseumRestaurátorské práce probíhaly v Lichthal, centrální hale muzea. „Tak nás návštěvníci mohli snadno pozorovat při práci. K tomu se přidával další rozměr, protože návštěvníci mohli sledovat každý detail toho, co jsme viděli my, na obrazovce“. Blíže než takto se návštěvník muzea k procesu restaurování dostat nemůže.

Budoucí restaurování

Restaurátorům v Tropenmuseum byly poprvé představeny možnosti přístrojů Dino-Lite. Využili je rádi, protože jak možnost zvětšení detailů, tak i funkce časové prodlevy významně přispěly ke kvalitě restaurátorských prací. V důsledku této zkušenosti se muzeum rozhodlo, že přístroje Dino-Lite bude možné používat při restaurování i v budoucnu. Úspěch restaurátorského projektu v Tropenmuseum prokázal, že Dino-Lite by měly být důležitým nástrojem pro restaurátory uměleckých a jiných muzeálních předmětů.

 

 

 

"Ukázalo se, že Dino-Lite je velmi přizpůsobivý"

 

 

 

"Byl to jediný způsob, jak si snadno povšimnout změn"

 

 

 

"Návštěvníci mohou snadno sledovat vaši práci"