globe

Archeologické textilie

Dino-Lite je nepostradatelný při práci v terénu

Stále více vědců, kteří provádí výzkum v terénu, se nemůže obejít bez digitálního mikroskopu Dino-Lite. Jedním z jeho prvních uživatelů je Michele Hayeur Smith, antropologická archeoložka v Haffenrefferově muzeu antropologie na Brownově univerzitě v Providence, Rhode Island, USA. Často cestuje a provádí výzkum v muzeích a na archeologických nalezištích. Michèle zkoumá archeologické textilie nordických společenství severního Atlantiku, jako jsou například Island a Grónsko. "Dino-Lite se výtečně hodí zejména pro můj terénní výzkum" říká.

arch textile 1
Michèle zkoumá Vikingy a středověké textilie nordických společenství. Bez Dino-Lite mikroskopu by její výzkum nebyl možný: "Cílem mého výzkumu je pochopení role žen v nordických společenstvích severního Atlantiku zkoumáním textilní výroby, činnosti, kterou dělaly výhradně ženy. O Islandu jsme například zjistili, že používali textilie jako legální platidlo během období středověku, kdy se směňovaly ryby a vlna za zboží, které nebylo na Islandu dostupné. Mé analýzy textilií z Grónska například odhalily, že ženy upravovaly tradiční tkací postupy, aby se přizpůsobily rostoucímu ochlazení podnebí ve 14. století.


Podrobnosti

Výzkum zavál Michèle daleko od domova. Navštívila Národní muzeum Islandu, Grónské muzeum a archivy, Národní muzeum Dánska a Národní muzeum Skotska a Bergen muzeum. arch textile 2Díky nedostatku času a napnutému rozpočtu, což provází jakýkoli vědecký výzkumný projekt, je ráda, že může pracovat s digitálním mikroskopem Dino-Lite s ohledem na jeho pořizovací cenu, výkon a jednoduchou obsluhu: "Analyzuji textilie s i bez použití Dino-Lite. Dino-Lite mi umožňuje zobrazení mikroskopický detailů vlny, hedvábí a lněného plátna, díky čemuž vidím, jak byla stočena vlákna, jak byla utkána, a zda byla kontaminována hmyzem či nikoliv. Obvykle umístím Dino-Lite přímo na textilní fragment, a tudíž zřídka potřebuji použít stojan. Přímé umístění mi zajišťuje maximální viditelnost, také mohu využít maximálního zvětšení k prostudování struktury tkaniny do nejmenších detailů. Obrázky se ukládají do propojených konkrétních složek z jednotlivých nalezišť v mém počítači. Na Islandu jsem již analyzovala textilní materiál s mým Dino-Lite z 36 nalezišť. Všechny ostatní informace se zaznamenávají do Excelu, což mi usnadňuje najít podobnosti a vzory ve způsobu, jakým byla látka utkána. To nám napoví něco o obchodu s textiliemi, využití surovin a dalších důležitých sociálních otázkách."

Cenově dostupný
arch textile 3
K Michèlinému výzkumu a k jejím cestovním nárokům se hodí šikovná velikost Dino-Lite, "Pouze si ho přibalím do zavazadla. Mám nějaké návrhy na zlepšení? Ano, chtěla bych mít jeden z modelů, které ještě více zvětšuje, abych mohla vidět více detailů!" Michèlino nadšení už motivovalo k nákupu Dino-Lite Národní muzeum Islandu a i některé její studenty. "Vzhledem k jeho možnostem, je to velmi cenově dostupný nástroj. Kromě toho je mikroskop praktický a snadno se ovládá, což je velmi příjemné vzhledem k cestovní povaze mé práce. Dino-Lite mohu doporučit každému výzkumníkovi, který potřebuje provádět mikroskopii v terénu."